Vecka 35. 6A

Vi började med att läsa planeringen (lpp) för smörkniven för att förstå varför vi gör den. Sen gjorde all varsin egen mall och ritade ut den på en enebit. Läraren berättade att den träbiten kostar 22 kr. Man får ut en smörkniv, kanske två ur en sån träbit. Det gäller att vara noga så att man inte slösar. Ene doftar speciellt. Vi ska ha denna uppgift som ett extraarbete under terminen. Hoppas att de blir fina. /P. 6A

Det här inlägget postades i Blogg om smörkniv i ene i åk 6. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *